Незабавно ще поискате да дръпнете тези предмети от огъня, след като разберете какво може да се случи с тях.
1. Брашно
Малко хора го знаят, но брашно, разпиляно във въздуха, при непосредствен контакт с огъня може да доведе до взрив. Вина за това имат въглехидратите – веществата, които изгарят бързо и интензивно.
Разбира се, за да избухне пожар, концентрацията на брашно във въздуха трябва да достига немислими размери – но все пак не трябва да се забравя за мерките за безопасност.
2. Портокали
Знаете ли, че любимият на всички цитрус може да стане причина за пожар? Плодът в голямо количество съдържа вещество, което лесно се възпламенява – лимонен, придаващо на портокалова остър и упорит аромат.
Портокаловите кори избухват за броени секунди. Това свойство на цитруса може да е подходящо при разпалване на огъня по време на пикник или на поход.
3. Захарна пудра и подправки
Захарта се състои на 97.7% от въглехидрати, което автоматично прави продукта рисков. При силно нагряване пудрата може да се възпламени.
Също както и някои подправки, сред които чушки чили и чесън, канела, в тях се съдържат лесно запалими масла.
4. Закуски
Някога виждали ли сте как горят картофените чипсове? Повярвайте това зрелище може да ви удиви. А какво да очакваме от другите подобни продукти, които съдържат почти седмичната мазнини и въглехидрати?
Сериозна причина да държим пуканките по-далеч от огън.
5. Нафталинови топчета
Някои взривни вещества се получават при взаимодействие с производни на нафталина. Възможно е и молците да се досещат за това, затова и да бягат от тези бели топчета, накъдето очите им видят.
Разбира се, за да се самовъзпламени нафталинът, температурата на средата трябва да достига до 520 градуса. Това в битови условия не може да се случи, но веществото започва да се размеква още на 80 градуса.
6. Антисептичен гел за ръце
Съдържа етилов спирт – лесно запалимо вещество. С цел избягване на пожара съхранявайте гела към източниците на огън.
7. Аерозоли
Това са най-разпространените причинители на битови пожари. При производство флаконите се изпълват с газ. При нагряване неговите молекули се нагряват, налягането вътре в съда се повишава, което неизменно води до взрив.
А като се отчита и фактът, че повечето средства в аерозолите съдържат лесновъзпламеняваща се химия, то пожарът може и да не се избегне.
8. Сметана
Ако добавяте в кафето суха сметана, погрижете прахът да се държи по-далеч от източници на огън. Проблемът е в съставката, която съдържа – натриев алуминосиликат, доста лесно се възпламенява.
Сериозна причина да преминем на натурални млечни продукти.
9. Крем за обувки
В състава на повечето кремове за обувки влизат както натурални, така и синтетични компоненти – нафта, вазелин, които лесно горят.