Колко много лекари и диетолози могат да говорят за вредата от пържената храна, но дори и хората на строга диета, понякога се глезят с пържени картофи с апетитна златиста коричка.
За съжаление, процесът на приготвяне често се помрачава от прегаряне на храната към дъното на съда, миенето на която се превръща в истински проблем.
Съвременните съдове с антизалепващо покритие имат за цел да облекчат труда на домакините и да ги избавят от тази напаст, невинаги удовлетворяват изискванията на потребителите.
Ястията, приготвени в традиционните алуминиеви и чугунени тигани изглежда по-вкусна и ароматна.
Защо храната прегаря в тигана?
На пръв поглед идеален вариант в този случай трябва да бъде тиганът с антизалепващо покритие. Така и беше, когато това чудо се появи на нашия пазар и не можехме да се насладим на възможностите да готвим ястия без мазнина и с лекота да мием подобен род съдове.
Но се оказва, че срокът на годност на такива тигани е много по-нисък, отколкото на обикновените чугунени и алуминиеви, а приготвянето на храна не е толкова вкусно.
Антизалепващите тигани с тефлоново покритие, така както и керамичните, следва да се закупуват само оригинални от известен производител и от препоръчвани марки.
Но те трябва да се сменят след 2-3 години експлоатация, тъй като появяващи се на горния слой драскотини и микропукнатини стават причина за прегаряне на храната.
Освен това нарушаването на горния слой прави съда негоден за употреба. Какво да правим – налага се да сменим съда?
Микропукнатините и драскотините се появяват по време на експлоатация и на алуминиеви и чугунени тигани. А това прави процесът на приготвяне не особено комфортен, а миенето на съдовете мъчително.
Какво можем да направим, за да не прегаря храната в тигана?
Предлагаме ви няколко практични съвета, които могат да направят процеса на готвене по-приятен, а миенето на тигана не толкова сложно.
Тигани с антизалепващо покритие
Тиганът с антизалепващо покритие за увеличаване на периода на употреба изисква специална грижа:
- Нежелателно е съприкосновението с повърхността на метални предмети, сред които ножове и вилици. За разбъркване на храната по време на готвене следва да се използват дървени или пластмасови лопатки;
- Не са подходящи за грижа за подобни съдове почистващи средства с абразивни частици, те драскат повърхността, предизвикват появата на драскотини и микропукнатини;
- Не трябва да се използват за премахване на гореща храна и метални четки, още повече да се стърже с нож;
- За да остане повърхността на изделието цяла, а тиганът да радва своята домакиня, не трябва да се оставя празен тиган на включен котлон;